Ciechanów, ul. Śmiecińska 9 | KRS: 0000354971 | Zadzwoń: +48 518 837 212 (biuro), +48 502 280 777 (prezes)
Zobacz też:
Historia powstania Fundacji Bank Żywności w Ciechanowie
2003
Początek współpracy lokalnych organizacji z Bankiem Żywności SOS w Warszawie w ramach programu PEAD - Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynności, Stowarzyszenie Diabetyków oraz Oddział Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przywoziły z magazynu BZ SOS jedzenie dla swoich podopiecznych. Pomoc była sporadyczna, ale rozwojowa.
2004
W grudniu we współpracy z BZ SOS ciechanowskie organizacje przeprowadziły po raz pierwszy Świąteczną Zbiórkę Żywności na terenie miasta z udziałem wolontariuszy - jej rezultat 2750 kilogramów pozwolił na przygotowanie paczek świątecznych dla 350 osób potrzebujących.
2005
Początek rozmów z Urzędem Miejskim o utworzeniu Banku Żywności w Ciechanowie – zainicjowany przez Dominikę Sawczuk - Prezeskę BZ SOS i Przemysława Bartczaka z ChSD.
2005 – 2008
Dalsza współpraca z BZ SOS – przywożenie z Warszawy paczek PEAD i dystrybucja przez lokalne organizacje do coraz szerszej rzeszy odbiorców, również z terenu okolicznych powiatów, coroczne organizowanie Świątecznych Zbiórek Żywności.
2009
Utworzenie w Ciechanowie Centrum Dystrybucji Banku Żywności SOS w Warszawie, obsługującego organizacje, które dotychczas jeździły do Warszawy po żywność - objęcie pomocą 9000 ludzi potrzebujących.
2010
Powstanie Fundacji Bank Żywności w Ciechanowie
Pierwsze władze Banku zostały wybrane wolą Fundatora w dniu 10 lutego 2010 roku. Wpis do KRS fundacja otrzymała w dniu 24 kwietnia 2010r.
W skład Rady Fundacji weszli:
Andrzej Kolasa (Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie)
Zofia Brzezińska (Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowie)
Katarzyna Stawicka (Dyrektorka Zespołu Szkół STO w Ciechanowie)
Dorota Jezierska (Radna Gminy Ciechanów)
Magdalena Anna Krajewska (wiceprezeska BŻ SOS w Warszawie)
W skład I zarządu wolą Fundatora weszli:
Przemysław Bartczak (Prezes)
Paweł Artur Krystkiewicz (Wiceprezes)
Irena Zembrzuska (Wiceprezeska)
Zarząd działał w tym składzie przez trzy miesiące.
Następnie funkcję Prezeski Zarządu objęła Dorota Jezierska, a Przemysław Bartczak i Irena Zembrzuska objęli stanowiska Wiceprezesów, zaś Paweł Krystkiewicz został członkiem Rady Fundacji.
2012
3 lutego 2012 r. po rocznym okresie dostosowawczym oraz spełnieniu wymogów Europejskiej Karty Banków Żywności Bank Żywności w Ciechanowie został przyjęty w poczet członków Federacji Polskich Banków Żywności
2013
22 lipca 2013 r uzyskaliśmy status Organizacji Pożytku Publicznego, co pozwoliło nam na rozwinięcie współpracy z darczyńcami. Współpraca z OPP daje przedsiębiorcy zwolnienie z obowiązku odprowadzenia podatku VAT od darowizny na mocy Art. 7 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku VAT.
Mapa wskazująca Banki Żywności oraz obszary ich działania w województwie mazowieckim.
Obszar działalności Banku Żywności w Ciechanowie oznaczono kolorem błękitnym
Stan na: 6.08.2021r.
Misja i cele banku
Misją Banku Żywności w Ciechanowie jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i pomoc żywnościowa osobom potrzebującym na terenie Północnego Mazowsza.
Promujemy postawy proekologiczne i edukujemy w obszarze niemarnowania jedzenia.
Zasady działania:
zasada non-profit - działalność bez zysku - realizowana poprzez bezpłatne pozyskiwanie oraz dystrybucję żywności,
zasada kierowania żywności do potrzebujących poprzez organizacje charytatywne i instytucje pomocowe
tworzenie więzi między organizacjami, instytucjami i osobami z zachowaniem zasady apolityczności oraz różnorodności światopoglądowej,
lokalność w działaniu - Bank świadczy pomoc na rzecz lokalnych społeczności.
promowanie postaw przeciwdziałania marnowaniu żywności, a także zapobiegania jej utylizacji
Sposoby działania:
Codziennie wyszukujemy rezerwy żywności produkowanej w nadmiarze, która zostałaby zutylizowana (zmarnowana) i staramy się, by trafiła zgodnie ze swoim przeznaczeniem – na stół, a nie na śmietnik.
Żywność przekazują nam:
Producenci, dystrybutorzy, hurtownicy,
Sieci handlowe
Rolnicy
Są to produkty niehandlowe, z błędami marketingowymi lub nadwyżki produkcyjne.
Żywność, która trafia do naszego magazynu jest to żywność dobra, pełnowartościowa, z krótkim terminem przydatności do spożycia (ale nie przeterminowana). Są to produkty nieuszkodzone, bez oznak zepsucia czy pleśni.
Produkty, które odbieramy od firm, są to:
- produkty wymagające warunków chłodniczych tj. mięso, wędliny, nabiał
- produkty trwałe – suche
- oraz warzywa, owoce.
W ciągu roku trafia do nas blisko 2 mln kg jedzenia.
Bank Żywności w Ciechanowie od 11 lat pomaga potrzebującym, przekazując żywność do 101 organizacji wspierających ludzi:
- ubogich,
- bezdomnych,
- seniorów,
- chorych i niepełnosprawnych
- rodziny niepełne i z problemami, których nie stać na zakup żywności i codziennie mierzą się z wyborami: jedzenie na miesiąc, leki czy opłaty.
Dlatego codziennie z Banku wyjeżdża kilkanaście samochodów, dzięki czemu 21 tys. osób potrzebujących co miesiąc może otrzymać jedzenie.
Realizujemy również Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 Unii Europejskiej związany z dożywianiem najuboższych mieszkańców UE
W czasie okołoświątecznym organizujemy zbiórki żywności w marketach. Zebrana żywność jest sortowana, pakowana w paczki, a następnie trafia do organizacji współpracujących z Bankiem Żywności.
Obszar działania
Nasza fundacja realizuje działania na obszarze 7 powiatów Północnego Mazowsza - powiatu ciechanowskiego, makowskiego, mławskiego, płońskiego, przasnyskiego, pułtuskiego i żuromińskiego.
Naszym celem jest zapewnienie systematycznego wsparcia żywnościowego dla najuboższych mieszkańców regionu, udzielane za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Poprzez nasze działania staramy się uzupełnić pracę Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i wspierać statutową działalność innych podmiotów pomocowych i charytatywnych.
Organizujemy odbiory żywności krótkoterminowej w oparciu o realizację Ustawy o zapobieganiu marnowaniu żywności. Prowadzimy edukację społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania ekologicznym , ekonomicznym i etycznym skutkom marnowania jedzenia.
O NAS
Misja i historia
Bank Żywności w Ciechanowie z siedzibą w Ciechanowie, ul. Śmiecińska 9, NIP: 5661987098, REGON: 142349184, KRS: 0000354971, tel. +48 518 837 212, adres e-mail: biuro@bzciechanow.pl.
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.
Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)
Realizacja: Plutowski.pl
Pozostali partnerzy:
Partnerzy strategiczni:
Dane fundacji i rachunek bankowy:
NIP 566 19 87 098 | REGON 142349184
BNP Paribas 67 1750 0012 0000 0000 33795637
Siedziba fundacji:
Śmiecińska 9
06-400 Ciechanów
Dane kontaktowe:
tel. +48 518 837 212
biuro@bzciechanow.pl
Wyślij wiadomość z naszego formularza:
Skontaktuj się z nami